Nasze najbliższe dwa święta państwowe: 1 i 3 maja zwykliśmy łączyć dodatkowym dniem wypoczynku i nazywać długim majowym weekendem. To również czas magicznych świąt: celtyckiego Beltaine i nordyckiej Nocy Walpurgii.
Noc Walpurgii obchodzona jest z 30 kwietnia na 1 maja jako noc zmarłych i złych duchów. W tym czasie granica pomiędzy światem widzialnym i niewidzialnym staje się bardzo cienka i aby odstraszyć duchy, palono wielkie ogniska i śpiewano pieśni zwiastujące koniec zimy i nadejście wiosny. Wierzono, że w tę jedną noc poza duchami zmarłych spotkać można skrzaty, gnomy i rusałki, które przy dobrym nastroju mogły obdarzyć darem mądrości lub odwagi.
1 maja to również Beltaine, jedno z najważniejszych celtyckich świąt, zaczynające się już wieczorem ostatniego dnia kwietnia. Druidzi we wszystkich celtyckich krajach rozpalali wówczas ogniska, aby sprowadzić na ziemię światło słoneczne i na następne pół roku ogłosić triumf światła nad ciemnością. To święto miłości i płodności, zaślubin Bogini i Rogatego Boga, czas wzrostu i narodzin. Beltaine to w języku irlandzkim również nazwa maja.
Noc Walpurgii i Beltaine to obchody dwóch kultur, jednak odnaleźć w nich można wspólne zwyczaje. Jeśli zainteresował Cię ich temat, zapraszam na stronę naszego CzaroMarowego bloga.
|
W magiczny, celtycki klimat wprowadzi Cię książka Maggie Stiefvater „Lament”. Świętuj Beltaine razem z jej bohaterami, którzy pokażą Ci tajemniczą krainę Faerii. To tutaj granica między światem rzeczywistym i magicznym powoli się zaciera, a mieszkańców Faerii zwabia zapach palonego tymianku. Natomiast ten, kto zdobył czterolistną koniczynkę, miał szczególny dar postrzegania niewidzialnego świata. Czterolistna koniczynka to także symbol szczęścia i wszelkiej pomyślności. |
|
Wśród celtyckich amuletów znajdują się symbole wzmacniające miłość i przyjaźń, jak węzeł celtycki, który również rozwija intuicję. Pochodzący z mitologii nordyckiej Młot Thora jest symbolem siły i pomaga w walce z przeciwnościami losu.
Zobacz więcej amuletów Celtów i Wikingów
Z pozdrowieniami, Renata Nikonowicz i ekipa sklepu CzaryMary.pl
PS. 1 maja we Francji jest Świętem Konwalii! Również w Niemczech podczas kwitnienia konwalii urządzano w lasach festyny ludowe, podczas których wrzucano jej kwiaty do ognisk jako ofiarę dla bogini wiosny. Konwalie, niestety, szybko przekwitają, ale ich wspomnienie w dowolnym momencie przywoła olejek zapachowy „Konwalia”. Życzymy magicznego wypoczynku!
|