„Prawdopodobnie 10 procent wszystkich przypadków dolegliwo¶ci somatycznych zostaje wyleczonych w sposób, którego nie mo¿na przypisaæ innym formom klasycznej lub alternatywnej interwencji medycznej. (...) Chocia¿ przypuszczalnie uzdrowienie w tym ograniczonym sensie wystêpuje w skromnie szacowanych 10 procentach wszystkich przypadków, to jednak prawdopodobnie 90 procent przypadków, z którymi pracuj± do¶wiadczeni lub przeszkoleni terapeuci, skutkuje do¶wiadczeniem transformacji, w której przera¿aj±ce procesy objawowe zamieniaj± siê w fascynuj±ce wewnêtrzne i zewnêtrzne podró¿e relatywizuj±ce poczucie choroby. Oznacza to, ¿e samo ¿ycie staje siê atrakcyjniejsze z chwil±, gdy zanika krytyczne i przygnêbiaj±ce poczucie patologii.”
Arnold Mindell
„W ¶rodowisku psychoterapeutycznym panuje ogólna zgoda, ¿e sama eliminacja psychologicznych symptomów i zaburzeñ nie bêdzie skuteczna, je¶li nie siêgnie siê do ich ¼róde³. Jednak, gdy przychodzi do objawów w ciele, to wci±¿ panuje mniej lub bardziej ¶wiadome przekonanie, ¿e cia³o jest mechanizmem, z którego nale¿y usuwaæ bakterie, guzy czy niesprawno¶ci bez dociekania o znaczenie ich pojawienia siê. Kiedy opowiadam, ¿e choroba ma cel, sens oraz wa¿ne informacje, które nale¿y odkryæ i wdro¿yæ, to wci±¿ spotykam siê z co najmniej pow±tpiewaniem.
Ksi±¿ka „¦ni±ce cia³o” ju¿ od 40 lat powoli toruje drogê ku zrozumieniu, ¿e cia³o nie jest wy³±cznie biochemicznym mechanizmem, lecz czê¶ci± psyche oraz procesu indywiduacji, co ju¿ przed laty sugerowa³ C.G. Jung”.
Robert Palusiñski – terapeuta psychologii zorientowanej na proces
„Mia³em do czynienia z wieloma przypadkami gru¼licy - chronicznej gru¼licy - w zaskakuj±cy sposób wyleczonymi dziêki analizie, w trakcie której pacjenci uczyli siê znowu oddychaæ. Sama nauka w³a¶ciwego oddychania niewiele by tu wskóra³a, ale fakt, ¿e ludzie ci zrozumieli swe kompleksy, doprowadzi³ do uleczenia."
C.G. Jung „Rozmowy, wywiady, spotkania” str. 335
„Ta ksi±¿ka jest w pewnym sensie opowie¶ci± o tym, jak dr Mindell, który sam jest typem intuicyjnym, odzyska³ ten upo¶ledzony obszar naszego ¿ycia. Jego koncepcja «¶ni±cego cia³a», bêd±ca przeformu³owaniem odwiecznej idei „cia³a subtelnego”, wydaje siê byæ kluczowa. Ta koncepcja jest krokiem stawianym na nieznanym terytorium: zwi±zku cia³a i psyche.
Ksi±¿ka pokazuje, ¿e sny tworz± wzór dla procesów w ciele, jednak przed nami wci±¿ stoi ogromne zadanie: zbadanie kwestii, czy pewne archetypowe obrazy odnosz± siê do specyficznych obszarów cia³a, oraz pytanie, czy te relacje – o ile istniej± – s± synchronistyczne czy powtarzalne. Pomys³ dr Mindella, by dziêki amplifikacji pozwoliæ, ¿eby objawy cia³a mówi³y same za siebie, wydaje mi siê szczególnie pomocny jako narzêdzie do dalszego zg³êbiania tych pytañ w sposób empiryczny.”
Marie-Louise von Franz