Magiczne Bestsellery

  |  

Polecamy

  |  

Horoskop

  |  

Salon Wróżb i Magii

  |  

Magiczny Blog

  |  

Kontakt / O nas

  |  

Koszty dostawy

Przesilenie zimowe - najdłuższa noc w roku przed nami.

22 grudnia, godzina 6:30 to moment przesilenia zimowego. Przed nami najkrótszy dzień i najdłuższa noc w roku. Kolejne dni będą coraz dłuższe, noc - coraz krótsza.

Zima wzbudza mieszane uczucia. Z jednej strony jej miłośnicy zachwalają śnieg, jazdę na nartach i łyżwach, kuligi. Przeciwnicy wyciągają argumenty: niskie temperatury, zamiecie, problemy z odśnieżeniem auta, dotarciem do szkoły lub pracy, czy to, że szybko robi się ciemno.

Nam wydaje się, że w każdej z pór roku można odnaleźć i wady i zalety, a zmienność świata przyczynia się do większego jego uroku. Bez względu na to, czy należysz do zwolenników, czy też przeciwników tej pory roku, przesilenie zimowe rozpoczyna zimę, więc nie unikniesz jej. W związku z powyższym zapraszamy Cię do lektury artykułu opisującego te ciekawe wydarzenie i jego wpływ na kulturę w tych dalszych i mniej odległych czasach.

Przesilenie zimowe nasłonecznienieZanim zapoznasz się z tradycjami, słów kilka o samym przesileniu. W dniu jego wystąpienia Słońce dochodzi do zwrotnika południowego (zwrotnika Koziorożca, 23°26'S). Jest to czas, gdy na półkuli północnej noc jest najdłuższa, a na południowej - najdłuższy dzień. Wokół bieguna północnego trwa noc polarna; wokół bieguna południowego trwa dzień polarny. Rysunek po prawej przedstawia nasłonecznienie kuli ziemskiej w dniu przesilenia zimowego.

Jedna z teorii głosi, że słynne kamienne kręgi Stonehenge zostały zbudowane, by uczcić święto przesilenia zimowego. Ułożenie kamieni wskazuje, że kręgu może mieć związek z wydarzeniami, jakie występują w cyklu wędrówki Słońca i Księżyca. Niemniej są to jedynie przypuszczenia, gdyż po dziś dzień nie zostały odnalezione żadne dowody potwierdzające teorię.

W większości kultur przesilenie zimowe było okazją do świętowania odradzania się Słońca. Na podstawie istnienia kamiennych kręgów megalitycznych umożliwiających przewidywanie zmian w przyrodzie przypuszcza się, że obrzędy związane z przesileniem zimowym obchodzono już w epoce kamiennej.

W starożytnym Rzymie obchodzono Saturnalia, w Persji – narodziny Mitry (bóstwa Słońca), wśród ludów germańskich – Jul, u Słowian zaś Święto Godowe, Szczodre Gody czy też Święto Zimowego Staniasłońca. Na początku naszej ery przesilenie wypadało 25 grudnia według kalendarza juliańskiego. Kościół postanowił nie zwalczać tego święta, lecz je „ochrzcić” i narodzenie nowego słońca uczynić narodzinami Chrystusa.

Przesilenie zimowe

Przesilenie zimowe jest prastarym świętem nowego, słonecznego roku. Wierzono, że noc jest porą panowania złych sił, więc ludzie z radością świętowali nadejście czasu, w którym słońce zaczyna odzyskiwać swoją moc i zwyciężać ciemność. Najdłuższa noc w roku to jednocześnie czas ponownych narodzin Słońca i powracającej z nim nadziei.

Lampa solnaPrzesilenie zimowe to czas wiccańskiego sabatu Yule. W mitologii wiccańskiej Bogini Dziewica w tym czasie wydaje na świat dzieciątko - Boga i staje się Boginią Matką. Bóg, który umarł w Samhain, rodzi się ponownie.

Do tradycji święta Yule należy ozdabianie drzewka. Na drzewku zawieszano naturalne ozdoby, np. saszetki z wonnymi ziołami, jabłka (symbolizujące płodność Ziemi), pomarańcze, suszone plasterki cytryn, orzechy, laski cynamonu czy pierniczki. Na drzewku Yule oprócz ozdób powinno się umieścić płonące świeczki.

Innym ważnym elementem w tradycji obchodzenia Yule jest umieszczenie w domu ostrokrzewu, bluszczu, a przede wszystkim jemioły, świętej rośliny Celtów. Innymi tradycyjnymi roślinami Yule są: laur, cedr, rumianek, jałowiec, mech, szyszki sosnowe, rozmaryn.

Ważnym elementem świętowania Yule jest uroczysta wieczerza. Tradycja mówi, iż w czasie Yule podaje się orzechy, owoce, ciasta owocowe, kompot z owoców oraz wieprzowinę dla osób jedzących mięso.

Yule to czas oczekiwania, radości i nadziei, a także refleksji i odkrycia w sobie wewnętrznej siły. To czas na pozostawienie przeszłości za sobą i spojrzenie z nadzieją na przyszłość.
 


Najbardziej magiczny kalendarz roku



Przesilenie zimowe jest odpowiednie na przeprowadzanie rytuałów:
- oczyszczających,
- wzmacniających zdrowie oraz
- poprawiających relacje z bliskimi.


Kolory świec odpowiednie do rytuałów: czerwony, zielony, biały, żółty, srebrny.

świece
 

Prostym sposobem na zapewnienie sobie szczęścia jest zapalenie trzech świec w kolorach: białym, zielonym i czerwonym, ze słowami: „Biała na zdrowie, zielona na pieniądze, czerwona na miłość” i pozwolenie im na spalenie się do końca.

Świece w odpowiednich kolorach kupisz w naszej galerii:

 

Jeśli zainteresował Cię temat użycia świec do przyciągania pozytywnych zdarzeń - przeczytaj artykuł "Magia świec". Więcej przepisów na udane rytuały, ciekawostek, recenzji i wypełnionych wiedzą artykułów znajdziesz na CzaroMarowym blogu.

Sklep prowadzony przez: Glosel spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k.
Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6, 15-111 Białystok, NIP: 542-315-11-57, REGON: 200317860, KRS 0000569207
+48 85 674 36 19, sklep@czarymary.pl

Copyright © 2004-2024 CzaryMary.pl