Jesienna równonoc to czas równowagi między Światłem a Ciemnością, czas zbiorów i wdzięczności dla Matki Natury, za jej dary dla nas, a także czas refleksji i planowania przyszłości. W astrologii równonoc jesienna wyznacza także początek zodiakalnego znaku Wagi.
Na równonoc jesienną przypadają słowiańskie Dożynki, Święto Plonów. To święto połączone z obrzędami dziękczynnymi za ukończenie żniw i prac polowych. Zwyczaj ten, praktykowany przez Słowian i plemiona bałtyckie, w różnych stronach Polski określany był jako wyżynki, obrzynki, wieniec, wieńcowe, okrężne.
Tradycyjnie dożynki obchodzone były właśnie w pierwszy dzień jesieni. Święto poświęcone było tegorocznym zbiorom zbóż, w czasie którego dziękowano za zebrane plony i proszono o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Dożynkom towarzyszyły różne praktyki zwyczaje związane przykładowo z ostatnią garścią, kępą lub pasem niezżętego zboża, które po żniwach czas jakiś pozostawiano na pustym już polu, aby zachować ciągłość urodzaju.
Obchody dożynek rozpoczynały się wiciem wieńca z pozostawionych na polu zbóż, z kiści czerwonej jarzębiny, owoców, kwiatów i kolorowych wstążek. Wieńce dożynkowe miewały zwykle kształt wielkiej korony lub koła. W przeszłości umieszczano w nich także żywe, a z czasem sztuczne figurki ptactwa domowego, bo miało to zapewniać piękny i zdrowy przychówek gospodarski.
Wieniec dożynkowy nazywany bywał "plonem" i uosabiał wszystkie zebrane plony oraz urodzaj. Niosła go na głowie lub wyciągniętych rękach najlepsza żniwiarka, czasami z pomocą parobków i innych żeńców. Za nią postępował orszak odświętnie ubranych żniwiarzy, niosących na ramionach przybrane kwiatami kosy i sierpy.
Wieniec niesiono do poświęcenia do kościoła, a następnie ze śpiewem w uroczystym pochodzie, udawano się do dworu lub do domu gospodarza dożynek. Wieniec dożynkowy przechowywany był w stodole do kolejnego roku, do nowego siewu. Wykruszone z niego ziarna wsypywano do worków z ziarnem siewnym.
W czasie dożynek organizowano biesiady z poczęstunkiem i tańcami, dawniej poprzedzane rytualnymi obrzędami i modlitwami.
Święto Równonocy Jesiennej jest jednym z czterech tzw. Sabatów Mniejszych, zwanym również Mabon. Część święta Równonocy Jesiennej poświęcona jest zbiorom, boskim darom które pozwolą nam przetrwać zimę. Ołtarz w czasie Mabon ozdobiony zostaje żołędziami, gałązkami dębu, sosnowymi i cyprysowymi szyszkami, kłosami zbóż, źdźbłami pszenicy oraz innymi owocami i orzechami. Symbolem święta jest snop żyta.
Druga część święta Równonocy Jesiennej powiązana jest z tym, że następuje unikalny moment kiedy światło i ciemność są w na chwile w równowadze. Przypomina to o tym, że wszystko ma swój początek i koniec, ma swoją przeciwwagę. Dlatego ważne jest by w tym dniu zwrócić szczególną uwagę na zrównoważenie aspektów energii męskiej i żeńskiej, Boga i Bogini, życia i śmierci.
Święto Równonocy Jesiennej jest także podsumowaniem roku i oceną naszych osiągnięć oraz zastanowieniem nad tym, co nas spotkało, co przeżyliśmy, czego chcemy, a co jest dla nas ciężarem i czego chcemy się z życia pozbyć.
Z punktu widzenia magii równonoc jesienna jest bardzo ważnym momentem. Istnieją rytuały, które można wykonywać bardzo rzadko, a często tylko w tym momencie cyklu rocznego. Działanie tych rytuałów zostaje wzmocnione działaniem sił przyrody i dlatego jest tak skuteczne.
A oto one:
Rytuał trzynastu świec
Jest to dość skomplikowany rytuał ochronny, ale wyjątkowo skuteczny. Pozwala on uniknąć wielu negatywnych wpływów w każdej dziedzinie życia. Można go wykonywać w dowolnym momencie, ale jego moc nasila się, gdy jest robiony w noc zmiany pory roku, a więc teraz z 22 na 23 września. Do jego wykonania potrzebne będą:
- 12 białych świec (białe świece znajdziesz tutaj),
- jedna świeca woskowa (zobacz CzaroMarowe świece woskowe),
- olejek o zapachu mirry, aloesu lub drzewa sandałowego.
- lustro o średnicy 50 cm.
Ustaw lustro na stole lub podłodze opierając o ścianę. Wszystkie świece namaść olejkiem.
Świecą woskową, która symbolizować będzie Ciebie dotknij kolejno siedmiu czakr zaczynając od koronnej (czubek głowy), a potem kolejno: czakry trzeciego oka (miejsce między brwiami u nasady nosa), czakry gardła (krtań), czakry serca (serce) czakry splotu słonecznego (okolice pępka), czakry seksualnej (nad spojeniem łonowym), czakry podstawy (kość ogonowa). Na koniec dotknij nią stóp, ustaw na środku powierzchni, na której odprawiasz rytuał, naprzeciwko lustra i zapal.
Pozostałe świece ustaw zapalone wokół woskowej, ale nie dotykaj nimi czakr. Teraz unieś obie dłonie nad płonącymi świecami i wizualizuj siebie, swój dom lub inne miejsce, które chcesz chronić otoczone ochronnym ogniem, nie parzącymi płomieniami, które pochłaniają wszelkie zło, które chce w Ciebie uderzyć. Po siedmiu minutach zdecydowanym ruchem zgaś płomień swojej świecy i schowaj ją w bezpiecznym miejscu. Pozostałe świece powinny wypalić się do końca.
Finansowy talizman
Ten rytuał warto wykonać, jeśli chcesz chronić i pomnażać swój majątek. Wykonuje się go podczas pełni Księżyca lub po zmierzchu w dniu równonocy jesiennej. Przed przystąpieniem do tej praktyki zgromadź następujące przedmioty:
– jeden niewielki, płaski kamień, może być tygrysie oko, bursztyn, cytryn, topaz (pojedyncze kamienie z CzaryMary są w tej kategorii),
– zielona świeca (nasze świece w kolorze zielonym),
– złoty lakier (może być nawet do paznokci).
Zapal świecę i pozwól jej się palić przez kilka minut. Wpatrując się w jej płomień wizualizuj swoje dochody (majątek), jak się powiększają i są bezpieczne. Następnie weź lakier i narysuj nim na kamieniu symbol pieniędzy. Może nim być znaczek dolara ($), oznaczenie pierwiastka złota (Au) lub po prostu symbol Słońca. Poczuj wewnętrzną radość z tego powodu, że jesteś człowiekiem zamożnym, a Twoje bogactwo jest bezpieczne. Po zakończeniu malowania pozostaw kamień obok palącej się świecy na osiem minut, po czym zgaś świecę.
Jeśli chcesz umocnić swój rytuał, a kamień naładować dodatkową energią, zapalaj ją na osiem minut podczas każdej pełni Księżyca i kładź obok niej kamień z namalowanym symbolem.
Dziękujemy Pani Alli Chrzanowskiej za treść rytuałów,
zamieszczonych również na Autorskim Blogu