Niedawno w naszej ofercie pojawiła się niezwykła książka o jodze, „Anatomia Hatha jogi”. Pierwsza recenzja już się pojawiła, oto ona:
"Zacznę być może nietypowo, gdyż od stwierdzenia, że dobra książka nie potrzebuje zbytniej reklamy – prędzej czy później zostanie ona zauważona przez ludzi potrafiących docenić jej wartość. A taka właśnie jest „Anatomia Hatha Jogi”. Tak więc w przypadku tej książki pragnę podzielić się moimi odczuciami i przemyśleniami.
„Anatomia (…)” może odstraszać objętością (zawiera 520 stron), jednakże tuż po otwarciu książki te wrażenie szybko rozpływa się ustępując miejsca zaintrygowaniu wymieszanym z „dawką” zdziwienia wywołanego oryginalnością podejścia do tematu.
Joga jest stareńkim, liczącym przeszło 3 tysiące lat systemem filozoficznym. Zrodziła się na Dalekim Wschodzie, jednak dziś jest niezwykle popularna również na Zachodzie, a grono jej zwolenników stale rośnie. Jednym z aspektów jogi jest praca z ciałem, a dokładniej przyjmowanie odpowiednich pozycji połączonych z oddechem, czyli, mówiąc językiem jogi, ćwiczenie asan. I właśnie ten aspekt - praca z ciałem, jest przepięknie opisany w „Anatomii Hatha Jogi”.
Niezwykłość tej książki polega na tym, że autor podszedł do asan od strony medycznej „zaglądając” w głąb ludzkiego ciała i opisując, co dokładnie dzieje się w momencie wykonywania poszczególnych ćwiczeń, wyjaśniając, w jaki sposób joga wpływa na poprawę funkcjonowania poszczególnych systemów w organizmie człowieka, a w konsekwencji całej kondycji psychofizycznej. Dokonał połączenia wiedzy Zachodu (anatomia ludzkiego ciała) ze stareńką wiedzą Wschodu (joga).
Autor z ciekawością wnikliwego badacza przeprowadza nas po najróżniejszych grupach asan – poznajemy pozycje stojące, z wygięciem do tyłu, pozycje ze skrętem, stanie na głowie, by tylko wspomnieć o paru z nich. Nie zapomina przy tym o niebywale ważnym składniku asan – oddechu.
Książka jest gorąco polecana nauczycielom jogi, osobom studiującym medycynę alternatywną, praktykującym jogę – tym, którzy są zainteresowani, co dokładnie dzieje się w ich ciałach w momencie „jogicznych wygięć” oraz sceptykom, którzy mimo swego sceptycyzmu są jednak otwarci na wiedzę oraz wszystkim, których po prostu zaintrygował temat „anatomicznego” podejścia do jogi."