Zamknij [X] |
Galeria
|
|
Medalik ¦wiêtego Benedykta - srebro pr. 925
¦w. Benedykt mia³ w swym ¿yciu wielkie nabo¿eñstwo do krzy¿a ¶wiêtego jako znaku zbawczej mi³o¶ci Jezusa Chrystusa. Czêsto czyni³ znak krzy¿a. Z jego pomoc± pokonywa³ w³asne ciê¿kie pokusy. W ¿yciu ¶w. Benedykta, Bóg moc± tego znaku w cudowny sposób niweczy³ z³e zamiary i omamy szatañskie, jak opisuje to papie¿ Grzegorz Wielki w II ksiêdze Dialogów.
W XVII w. ustali³ siê ikonograficzny typ medalika, z wizerunkiem ¶w. Benedykta na jednej stronie i krzy¿em z literami na odwrocie. Ten medal rozszed³ siê z Niemiec, gdzie zosta³ po raz pierwszy wybity, po ca³ej katolickiej Europie.
Z jednej strony (awers) medal przedstawia ¶w. Zakonodawcê trzymaj±cego w prawej rêce ma³y krzy¿, a w lewej ksiêgê (¶wiêt± Regu³ê); na obrze¿u widnieje napis: Eius in obitu nostro praesentia muniamur (Niech Jego obecno¶æ broni nas w chwili ¶mierci). Przy postaci ¶wiêtego - napis: Crux sancti patris Benedicti (Krzy¿ ¶wiêtego Ojca Benedykta).
Poni¿ej tego napisu, po prawej rêce Zakonodawcy przedstawiony jest pêkniêty kielich, z którego wype³za w±¿. To nawi±zanie do rozpoznania przez ¶w. Benedykta trucizny podanej mu przez wrogów w Vicovaro. Na tej samej wysoko¶ci, po lewej rêce ¦wiêtego, kruk z rozpostartymi skrzyd³ami kroczy obok chleba. To przypomnienie innego wydarzenia z ¿ycia ¶w. Benedykta. Nakaza³ ON krukowi ukrycie zatrutego chleba, który mia³ u¶mierciæ Zakonodawcê.
|
Druga strona medalu (rewers) ma po¶rodku wielki krzy¿. Nad nim umieszczony jest napis IHS, Imiê Jezusa, które jest Wszechmocne. Na czterech polach wyznaczonych przez ramiona krzy¿a znajduj± siê litery: C S P B- Crux Sancti Patris Benedicti (Krzy¿ ¦wiêtego Ojca Benedykta). Na belce pionowej krzy¿a, od góry do do³u: C S S M L- Crux Sacra Sit Mihi Lux (Krzy¿ ¶wiêty niech mi bêdzie ¶wiat³em). Na belce poprzecznej: N D S M D- Non Draco Sit Mihi Dux (Diabe³ -dos³ownie: smok- niech nie bêdzie mi przewodnikiem). |
Na obrze¿u medalika znajduje siê napis; litery na prawo: V R S N S M V – S M Q L I V B: Vade retro Satana, Numquam Suade Mihi Vana – Sunt Mala Quae Libas, Ipse Venena Bibas ( Id¼ precz szatanie, nie ku¶ mnie do pró¿no¶ci. Z³e jest to co podsuwasz, sam pij truciznê). | |
|
Modlitwa
Medalik dopomóc ma w kszta³towaniu w duszy usposobienia podatnego na wspó³pracê z ³ask± Jezusa Chrystusa, Zbawiciela Ukrzy¿owanego i Zmartwychwsta³ego. Nale¿y chroniæ siê przed wszelkimi wyobra¿eniami o magicznej sile medalika. Uleganie takim przes±dom zagra¿a ¿yciu duchowemu i jest sprzeczne ze znakiem Chrystusowego krzy¿a i ¶wiadectwem ¿ycia ¶w. Benedykta.
Z medalikiem nie s± zwi±zane w sposób ¶cis³y specjalne modlitwy. Zaleca siê odmawiaæ raz w tygodniu modlitwy do ¶w. Benedykta Patrona Europy albo modlitwê o dobr± ¶mieræ.
Modlitwa do ¶w. Benedykta Patrona Europy - Hymn
Gdy nadszed³ koniec dawnego porz±dku
I nowa ziemia rodzi³a siê w bólu,
Stan±³e¶, Ojcze, na czasów granicy,
By chroniæ dobro.
Pos³uszny mocy Bo¿ego wezwania
I do proroków podobny natchnieniem,
Poszed³e¶ drog± pokory i ³adu
Pañskiego Prawa.
Dla wielu ludzi spragnionych pokoju
Przez w³asne ¿ycie przyk³adem siê sta³e¶
Szukania Boga i Jego mi³o¶ci
We wszystkich braciach.
I dzisiaj tak¿e przychodzi nieznane,
A ¶wiat jest pe³en zamêtu i k³amstwa;
Za tw± przyczyn± niech Pan nam uka¿e
W³a¶ciw± ¶cie¿kê.
Naj¶wiêtszej Trójcy niech bêdzie podziêka
Za Benedykta i jego naukê;
Niech Europa sw± jedno¶æ odnajdzie
Przez wiarê w Boga. Amen.
Módlmy siê:
Bo¿e, Ty przez nauczanie ¶wiêtego Benedykta zgromadzi³e¶ w swoim Ko¶ciele wiele narodów, spraw przez jego zas³ugi, aby¶my z radosnym sercem biegn±c drog± Twoich przykazañ, trwali w prawdziwej wierze i g³êbokim pokoju. Przez Chrystusa Pana naszego. Amen.
Modlitwa do ¦w. Benedykta o dobr± ¶mieræ - Hymn
Poni¿szy hymn w sposób wyra¼ny nawi±zuj±c do O¶miu B³ogos³awieñstw (Mt 5,3-11), harmonizuje z my¶l± przewodni± II ksiêgi Dialogów - pierwszego tekstu po¶wiêconego osobie ¦wiêtego autorstwa ¶w. Grzegorza: Benedykt by³ to m±¿ nape³niony duchem wszystkich sprawiedliwych .
¦w. Benedykt przewidzia³ dzieñ swojej ¶mierci. Z poetyckim rozmachem opisuje to stara antyfona.
Hymn
B³ogos³awiony ubogi w duchu,
Bo ju¿ posiada królestwo niebios;
B³ogos³awiony, co swymi ³zami
Zas³u¿y³ sobie na pocieszenie.
B³ogos³awiony pokorny cz³owiek,
Którego dusza szuka³± ciszy;
B³ogos³awiony, co walczy³ mê¿nie
O sprawiedliwo¶æ, bo j± otrzyma³.
B³ogos³awiony s³u¿±cy braciom
Przez czu³± dobroæ i mi³osierdzie;
B³ogos³awiony czystego serca,
Albowiem teraz ogl±da Boga.
B³ogos³awiony szerz±cy pokój,
Bo synem Bo¿ym nazwany zosta³;
B³ogos³awiony prze¶ladowany
Za swoj± wiarê i mi³o¶æ Pana.
B³ogos³awiony Twój uczeñ, Jezu,
Którego pamiêæ s³awimy dzisiaj;
Jego modlitwa niech nam pomo¿e
Wype³niaæ wolê naszego Ojca.
B³ogos³awieñstwo i cze¶æ na wieki
Niech bêdzie Tobie i Ojcu z Duchem;
B³ogos³awiona Naj¶wiêtsza Trójca,
Przeczyste ¼ród³o doskona³o¶ci.
Amen.
(¼ród³o: https://www.benedyktyni.pl/medalik.htm)
Srebro próby 925, ¶rednica medalika 23 mm
Sklep prowadzony przez: Glosel spó³ka z ograniczon± odpowiedzialno¶ci± sp.k. Al. Tysi±clecia Pañstwa Polskiego 6, 15-111 Bia³ystok, NIP: 542-315-11-57, REGON: 200317860, KRS 0000569207 +48 85 674 36 19, sklep@czarymary.pl Copyright © 2004-2024 CzaryMary.pl |