Zamknij [X] |
Galeria
|
|
Odżywianie przyjazne planecie. Nasze codzienne wybory kształtują świat, w którym żyjemy. To, czy wybierzemy zdrowe ekologiczne warzywa od miejscowego rolnika, czy kupimy w hipermarkecie warzywa sprowadzone z krajów odległych o kilka tysięcy kilometrów lub uprawiane w szklarniach, ma ogromne znaczenie. Kupując lokalnie, możemy nie tylko zadbać o własne zdrowie, lecz także realnie wpłynąć na jakość życia dostawców naszej żywności, na los zwierząt, a wreszcie na sytuację klimatyczną na świecie. Światowa produkcja żywności zagraża bowiem stabilności klimatu i odporności ekosystemów, a także stanowi największy pojedynczy czynnik degradacji środowiska i przekraczania granic wytrzymałości Ziemi.
Dieta planetarna opiera się głównie na warzywach i owocach, zawiera także sporo roślinnych źródeł białka, takich jak rośliny strączkowe czy orzechy, ale nie jest dietą wegańską i nie zmusza nikogo do usunięcia z jadłospisu produktów odzwierzęcych, a zachęca jedynie do ograniczenia spożycia mięsa. Zwraca się w niej uwagę na sezonowość i lokalność produktów spożywczych. Szacuje się, że zmiana typowej dla większości z nas tak zwanej zachodniej diety na bardziej zrównoważoną pozwoli obniżyć emisję gazów cieplarnianych związanych z produkcją żywności nawet o 50%.
Autorki pragną zachęcić czytelników, aby częściej na naszych stołach pojawiały się roślinne potrawy, dzięki czemu wszyscy będą jeść zdrowiej, czuć się lepiej i żyć na piękniejszej planecie.
O autorkach
Katarzyna Błażejewska-Stuhr - dietetyk kliniczny i psychodietetyk, Doktorantka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, ukończyła m.in. Warszawski Uniwersytet Medyczny oraz Szkołę Główną Psychologii Społecznej, współzałożycielka fundacji Kobiety bez diety.
Wyznaje zasadę, że jedzenie powinno być źródłem zdrowia i przyjemności. Chętnie gotuje i z radością eksperymentuje, najczęściej korzystając z lokalnych i sezonowych produktów. Uwielbia dietetyczne rozmowy, spotkania o tematyce zdrowotnej, z zainteresowaniem śledzi najnowsze doniesienia naukowe. Merytoryczne zalecenia przekłada na praktyczne podpowiedzi i proste przepisy, by nikt nie pogubił się w dietetycznych meandrach. Z pasją dzieli się wiedzą, doświadczeniem i umiejętnościami podczas warsztatów kulinarnych, wykładów czy wywiadów. Felietonistka magazynu „Zwierciadło” oraz autorka programu „357 kęsów na śniadanie” w Radio 357.
Autorka wielu książek o tematyce kulinarnej i dietetycznej, w tym serii czterech tytułów: Koktajle dla zdrowia i urody (pierwsza część Koktajli wydana w 2015 roku była nominowana w prestiżowym konkursie Gourmand World Cookbook Awards – Najlepszej książki kulinarnej roku w kategorii „Koktajle”).
Prowadzi bloga kachblazejewska.pl oraz instagramowy profil @kach_blazejewska_dietetyk
Ula Minorczyk - jedzenie to moja pasja, od 20 lat zbieram doświadczenie, biorąc udział w różnego rodzaju inicjatywach kulinarnych, od pracy w fine diningowej restauracji po gotowanie w plenerze w nurcie from farm to table.
Od 5 lat prowadzę firmę cateringową, gotuję sezonowo i kolorowo, do przepisów często wplatając smaki i inspiracje z podróży. Na co dzień jestem managerem w kultowym warszawskim bistro Przegryź, gdzie zajmuję się również winem, na temat którego wiedzę zdobywam, od kiedy zaczęłam przygodę z gastronomią.
Sklep prowadzony przez: Glosel spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp.k. Al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 6, 15-111 Białystok, NIP: 542-315-11-57, REGON: 200317860, KRS 0000569207 +48 85 674 36 19, sklep@czarymary.pl Copyright © 2004-2024 CzaryMary.pl |